Recliners
-
Stoneland 3990498 Power Rocker Recliner
(Recliners - Power)For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this power rocker recliner delivers both with ease. Its high-performance padded faux leather is remarkably durable and easy to clean, making it just the thing for family spaces. When it’s time to relax, the one-touch power control puts the perfect position at your fingertips. Channel-stitched back cushions provide indulgent lumbar support for maximum seating comfort—not to mention fashion-forward flair.
$729.95
$1,249.95
Save $520.00
Ask an Expert- Documents
- Assembly Guide
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Stoneland |
| Motion Type | Power |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Chocolate |
| Material | Leather Look |
| Manufacturer Material | 97% polyester and 3% polyurethane |
| Features | Rocker |
| Additional Information |
• Corner-blocked frame with metal reinforced seat • One-touch power control with adjustable positions • Gentle rocking motion • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Faux leather upholstery • Power cord included; UL Listed • Arm height: 26" • Distance between arms: 18" • Distance between recliner and wall: 12" • Footrest height: 19" • Fully reclined length: 68" • Reclined footrest height: 23.5" • Fully reclined height: 29.5" • Cord length: 120" |
| COMPONENTS | |
| Arm | Pillow arms |
| Flared | No |
| 'T' Cushions | No |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 18 inch(es) / 45.72 cm |
| Seat Height | 21 inch(es) / 53.34 cm |
| Seat Depth | 22.5 inch(es) / 57.15 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 43 inch(es) / 109.22 cm |
| Height | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Depth | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Weight | 116.01 lb(s) / 52.62 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 44 inch(es) / 111.76 cm |
| Height | 33 inch(es) / 83.82 cm |
| Depth | 34 inch(es) / 86.36 cm |
| Weight | 128.99 lb(s) / 58.51 kg |
| Volume | 28.5 cu. ft. / 0.81 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052558999 |
-
$2,449.95
Save $1,020.00
$1,429.95
Mahoney 31005S3 2 pc Sleeper Sectional with Chaise
(Sleepers - Sectionals)Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this sleeper sectional with chaise invites + More
-
$4,169.95
Save $1,740.00
$2,429.95
Modmax 92102S22 6 pc Sectional with Chaise and Storage Console
(Sectionals - Stationary)Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about low-maintenance + More
-
This sofa feels every bit as good as it looks. Ultra-soft upholstery enhances your comfort, making it a + More
-
$1,869.95
Save $780.00
$1,089.95
Stoneland 3990596 Double Reclining Power Loveseat with Console
(Loveseats - Power Recline)For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this power reclining + More
-
This seating package feels every bit as good as it looks. Ultra-soft upholstery enhances your comfort, making + More
-
This ottoman is a seat for your feet that feels as good as it looks. Ultra-soft upholstery enhances your + More
-
Find the perfect balance of high style and plush comfort with this accent chair. Its ultra-linear metal frame + More
-
For fans of urban industrial design, this 3-piece entertainment center clearly steals the show. Its blend of + More
-
For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this rocker recliner + More
-
For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this power reclining sofa + More
-
For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this reclining sofa + More
-
$1,869.95
Save $780.00
$1,089.95
Stoneland 3990496 Double Reclining Power Loveseat with Console
(Loveseats - Power Recline)For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this power reclining + More
-
$1,519.95
Save $630.00
$889.95
Stoneland 3990494 Double Reclining Loveseat with Console
(Loveseats - Reclining)For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this reclining loveseat + More
